Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur

Uçak biletini ucuza getirip azıcık paralarla kocaman yollar katetmek için belli başlı şeyler var aslında. Bunları kısaca listelersek;

1- UCUZ SEZONLAR

Özellikle temmuz ağustos eylül civarlarında tüm havayollarının fiyatları en yüksek seviyede seyirir. İlle de yaz tatili yapmak isteyenlere haziran civarını öneririm. Bunun dışında yurt dışı uçuşlarında genelde noel, paskalya gibi dönemlere de bakmakta fayda var. Aralığın son haftası, ve ocağın ilk haftası plan yapmaktan sıkı sıkı kaçmak lazım.

2- ERKEN REZERVASYON

Özellikle öğrencilerin en çok kovalaması gereken bu. Bir aya yakın şubat tatillerinde illa ki bir yere gitmek istiyor insan. 2-3 ay öncesinden alınmış bir kampanya bileti ara tatil gelip çattığında insan kendine ettiği en güzel hediye oluyor.

Tabi rezervasyondan kasıt genelde maalesef geri ödemesi mümkün olmayan bir ödeme. Onu bilmekte fayda var. Özellikle Türkiye’deki bayram tatilleri için çok işe yarayabilir. Pegasus, THY gibi firmalar zaten başından yüksek fiyatlı yapıyor bu uçuşları. Ama bayram döneminde yurtdışına gitmeyi düşünenler bir iki ay öncesine kadar yurtiçinde uçabileceklerinden daha ucuza uçabilir.

3- HAFTANIN UCUZ GÜNLERİ

Tabi ki hafta sonu olmayan günler. Yapılacak her türlü planda gidiş dönüş günlerini salı, çarşamba ve perşembe üzerinden düşünmekte fayda var.

4- AKTARMALI UÇUŞLAR

Aktarmalı uçuşlarda benim en büyük tavsiyem 2-3 saatlik beklemelerden ziyade 22 saat gibi uzun beklemeli aktarmaları tercih etmek. Ben İspanya’ya giderken Atina aktarmalı uçtum mesela. Uçaklarımın arasında 1 güne yakın fark vardı. Bu sayede hem ucuz uçup hem de Atina’yı gezdim elimden geldiğince.

5- BİLETİ İNTERNET’TEN ALMAK

İnternet’ten bilet almak için bir kredi kartına sahip olmak ve okuma yazma bilmek yeterli. Genelde 200-300 liralık uçuşlarda insan 20-30 liralık acente ücretini önemsemiyor. Ama 20-30 liraya Ryanair’den bir uçak bileti daha alabileceğimi düşünüp bilet satın alırken daima interneti kullanıyorum.

Bu konuda genelde en büyük sorun -bilet temin etmek- oluyor. İnsan çıktıyla uğraşmak istemiyor vs. Oysa zaten biletinizi online olarak satın aldıktan sonra havaalanında check-in yapmaya gittiğinizde adınızı söyleyip kimliğinizi vermeniz yeterli. Hangi sayfanın çıktısını alacağım, bütün kodlar tamam mı diye panik olmanıza hiç gerek yok. İnternet’ten güzel güzel alın biletinizi, korkmayın.

Yalnız check in de yapmanız gerekiyorsa o zaman çıktı gerekir ve benim bildiğim kadarıyla check-in yapmayı şart koşan Ryanair dışında havayolu yok. (Aslında onda da şart değil ama yapmamak bol bol euro’ya maloluyor)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s