Öğrenci Pasaportu Nedir? Nasıl Çıkarılır?

Öğrenci pasaportu diye farklı bir tür pasaport yok. Ama öğrenciyseniz pasaport harcı ödemeden yalnızca defter parası vererek, yani yaklaşık 70liraya pasaport işinizi halledebiliyorsunuz. Sonuç olarak aldığınız pasaportun ötekilerden bir farkı olmuyor.

Bunun her okulda farklı bir prosedürü var. Genelde öğrenci dekanlıkları ilgileniyor. Üniversitenizin öğrenci dekanına gidip yapmanız gerekeni sorabilirsiniz.

Benim saçma bulduğum şöyle bir durum var ki, bundan faydalanmanız için yalnızca öğrenci olmanız yetmiyor. Başvurduğunuz yerdeki insanlar size seyahat amacını sorabiliyor. Normalde bundan faydalanmak için eğitim, sosyal ya da kültürel amaçlı bir yurtdışı çıkışı şartı koşuyorlar.

Bu saçma yaklaşımdan dolayı başvurularda yalan söylemeyi gayet masum buluyorum. Genelde en mantıklısı kısa süreli bir gençlik değişim projesine ya da mesela bir dil kursuna gideceğini söylemek.

Okula kabul ettirdikten sonra okulun verdiği onay dilekçesiyle en yakın vergi dairesine gidiliyor. Genelde harçsız pasaport için ayrı bir bölüm oluyor ve dilekçenizi, kimliğinizi verip oradan da başka bir kağıt alıyorsunuz. Bundan sonrası tamamen Pasaport Nasıl Çıkarılır yazımda anlattığım gibi işliyor. Tek farkı harç parası yerine elinizde bu kağıt oluyor ve işleri hallediyorsunuz.

Son olarak, vergi dairesinde size bir kez daha sorabilirler amacınızı ve sürenizi. Ama sonrasında pasaport için emniyete gittiğinizde daha da fazla sorgulanmayacaksınız, merak etmeyin 🙂

3 comments

  1. ben bu yaz yurtdışına gezip görmek için çıkmak istiyorum ve bunuda yaparsam büyük ihtimal interrail ile yapacağım. zaten kısıtlı olan paramın bir kısmını pasaporta yatırmak istemiyorum. benim öğrenci pasaportu almam için öğrenci işlerine ne demem gerekir? ne yapsam ne etsem öğrenci pasaportu alabilirim? gezip görmek için gidiyorum desem imkanı yok öğrenci pasaportu vermezler. öğrenci pasaportu istedikten sonra bunu kanıtlamak için herhangi bir belge, kanıt istiyorlar mı? bunların cevaplarını verebilirseniz çok iyi olur, teşekkürler.

  2. merhabalar. harçsız öğrenci pasaportu almak benimde istediğim birşey lakin yurt dışından herhangi bir yerden katılım belgesi bulamıyorum. yardımcı olursanız sevinirim

    • Merhaba, aslında ben bu yazıyı yazalı çok oluyor ve son zamanlarda okullar bu işleri biraz daha kolaylaştırdı. Herhangi bir katılım belgesi olmadan da okulunuz size yazı hazırlayabilir. Bunun için öğrenci okulunuzun öğrenci işleri ya da öğrenci dekanlığı ile görüşmeniz gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s