İlk Göz Ağrım: Baltıklar (2010)

Baltıklar rotam benim için çok önemli: bu rota benim ilk göz ağrım.

Ama normalde fiyat verip öneride bulunmak için yazdığım rotalar burada anlamını yitiriyor çünkü benim üç ülkeyi bir arada gezmemde önemli rolü olan AirBaltic İstanbul seferlerini sonlandırmış.

Ben Air Baltic ile uçmayı sevmiştim, çünkü hem fiyatlar uygundu (Low Cost Airlines sınıfında zaten), hem arada pırpırlı uçak kullanıyordu, hem de hangi ülkeye giderseniz gidin, Riga ana aktarma noktası olduğu için size mutlaka bir Letonya havası tattırıyordu.

Zaten gerek Baltık, gerekse İskandinav ülkelerine o dönem Air Baltic ile uçan pek çok kişinin hep bu yüzden bir Letonya anısı olmuştur 🙂

AirBaltic Uçağı

Bizim rotamıza gelince: (2010)

İlk gün akşamı Riga’da fazla beklemeyen bir aktarmayla Litvanya’da; Vilnius’te olduk.

İki kişilik tek gidiş biletimiz 230 Euro’ydu.

Üç gece, Volkan’ın Vilnius’te Erasmus yaptığı evde kaldık.

vilnius

Dördüncü akşam Palamuse’de asıl amacımız olan proje yerine gittik. İki günü Palamuse’de geçirdik

Litvanya-Estonya arası Eurolines kullanmıştık.

Yedinci gün projenin bitimiyle hemen sabahtan kendimizi Talin’e attık, trenle gittik Palamuse’den Talin’e. Orada ben hayatımda ilk kez hostelde kaldım, Talinn Backpackers çok güzel bir deneyimdi.

Son gün Talin-İstanbul uçuşumuzu özellikle Riga’da bir gece bekleyen aktarmalardan aldık. Böylece ekstra yol ücreti ödemeden Riga’ya da uğramış ve bir günümüzü orada geçirmiş olduk. Riga aktarmalı Talin-İstanbul bileti de iki kişi için 220 Euro idi. Riga’da kaldığımız hostelden de çok memnun kalmıştık, Central Hostel’di sanırım adı.

Not: Bir de zaten biz bu yolculuğa Yılmaz’la AB Gençlik değişimi projesi için çıktığımızdan, tüm yol masraflarımız, ve Palamuse’deki konaklamamız karşı kurum tarafından ödenmişti. Ama sadece Palamuse’de olabilecekken, araya böyle başka şehirler sokup Baltık turu yapmak tabi ki bizim fikrimizdi.

Sonuç olarak tüm baltıkları gezebildiğimiz bu rota bize sadece keyfi olarak eklediğimiz Vilnius-Talinn biletine (15Euro) ve iki gecelik Riga ile Talin’deki hostel konaklamamıza (10’ar Euro) mal olmuştu.

35-40 Euro evet, tabi gezmeler sırasında yemek-hediyelik vs. masraflarını eklemiyorum. Ama güzel bir araştırma ile dahil olduğumuz proje, Erasmus yapan bir arkadaş (o zamanlar sevgili) ve yolculuk tutkumuz sayesinde; Estonya’nın küçük bir şehri olan Palamuse’ye ücretsiz gidip gelme fırsatını bulmuş ve 35-40 Euro’luk bir farkla koskoca Baltık turuna çevirebilmiştik.

Ve işte benim de keşfetmek ve seyahat etmek için parayı bahane edenlere atarlanmalarım, inanmamalarım da tam olarak bu rotayla başladı.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s