Tallinn… Masal mı burası? (2010)

Tallinn bende ilk aşk gibi bir şey.

Yılmaz’la Palamuse projesi sonrasında atlayıp geldiğimiz, benim ilk kez hostelde 6-8 kişilik odalarda kaldığım, ve daha önemlisi, ilk kez elime (Yılmaz’ın elindeydi gerçi ama) harita alıp gezdiğim yer.

Tallinn Old Town, karlı ara sokaklar, rengarenk ve sivriçatılı evler… Masal mı burası?

Yüksek teras gibi yerler var, şehrin manzarasını, Baltık denizini izleyebileceğiniz. Güzellik dolu.

Kaldığımız hostel, Tallinn Backpackers, çok ucuz, çok titiz olmayan, ama kesinlikle çok keyifli, her akşam pek çok güzel insanla tanışılabilecek bir yer.

Bir de aynı hostelde Yılmaz’la beni kitleyip seri katil gibi alakasız şeyler anlatan, ve kendi ürettiğini iddia ettiği cider’ı içen kabus bi çocuk vardı. Neyse.

Estonya’da trenle ulaşım kolay ve ucuz. Tallinn başkent ama isterseniz 3 saatte ikinci büyük şehir olan Tartu’ya da geçebilirsiniz.

Sokakta genç kadınların yöresel kıyafet giyerek sattığı bir şey var. Münih’te de vardı bunlardan, dışı aromalı badem kavurması. Münih’te çok çeşitliydi de buradaki tek tip, belli bir aroması olan ve tadına bayıldığım bir şeydi.

Bu arada Münih demişken, şimdi yazarken de farkettiğim, bu bademlerden kadınların yöresel kıyafetlerine kadar, ilginç bir benzerlik var sanki Bayernliler ve Estonyalılar arasında. Var mıdır bir ilgisi, çok da uzaklar ama?

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s