Vilnius ve Riga

Vilnius ve Riga gezmeye çok vakit ayıramadığım, ama insanlarıyla tanışıp bolca vakit geçirdiğim, hayatları hakkında konuştuğum şehirler olduğu için, şehirlerin kendisi hakkında çok bilgi veren bir yazı yazamayacağım.

Vilnius, bol karlı, bol eğlenceli bir şehir. Soğuk bölge gibi düşünmeyin, insanları oldukça sıcaktı bence. Tabi daha çok gençlerden bahsediyorum.

Zaten 500 bin nüfusu var. Bütün baltık ülkelerini topladığınızda nüfus olarak; Estonya, Litvanya ve Letonya 6-7 milyonda kalıyor; yani İstanbul'un yarısı etmiyor.

Riga'yı tanıyacak çok fırsatım olmadı. Ama merkezine yakın, çok güzel retro mekanlar var.

Letonya'nın biraz daha derli toplu, insanlarının daha planlı, daha Avrupalı, Litvanya'nın ise biraz daha salaş olduğunu söyleyebilirim hafif destekli sallayarak. Neden böyle düşünüyorum ya da oralarda daha uzun yaşayanlar da öyle mi düşünüyor bilmiyorum.

Black Balsam! Bak bu çok güzel bir içkiydi. Bol bitkili, şifalı bir likör. Jagermeister ya da Becherovka tarzı iç yakan bir şey. Oralı biri anlatmıştı, ne hastalıkları olsa ananeleri sıcak bir içeceğe karıştırırmış bundan. Bol baharatlı olduğu için her şeye iyi gelirmiş. İlaç niyetine alın yanınıza diyordu.

Tallinn old town; çok sevdiğim, masalsı aşkım olduğu için, Riga ve Vilnius civarları o açıdan da çok aklımda kalan yerler olmadı. Vilnius bol bol Erasmus öğrencisi giden, bu yüzden de gece hayatı canlı olan bir yer. Vilnius'ta Erasmus yapıp mutsuz olanı çok duymadım. Akşamları belediyenin sürekli olarak temizleyip belli alanlarda biriktirdiği kar kütleleri arasında şıkır şıkır giyinip dans etmeye gitmek tatlı bir deneyim.

Soğuğu hiç sevmediğim halde, kış insanı ve hatta kar insanı bile olamadığım halde hiçbir zaman çok kötü gelmedi bu şehirler. Rüzgar pek yoktu, İstanbul'un 5 derecesi buranın -5'inden daha soğuk olabiliyor gibi çıkarımlar yaptık. Bu çıkarımları yaparken de çoğunlukla cider içiyorduk evet. O civarlarda içtiğim cider'lar, bilinen pahalı cider'lardan çok daha güzel bulduğum, 1 euro civarlarında (belki bazıları daha da ucuz) cider'lardı. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s