Atina’ya uğramak, tanışmak (2012)

Daha önce de yaptığım gibi, 24 saate yakın uçuş aktarması süresinden faydalanarak uğradım bu şehre.

Barselona’ya Atina üzerinden gidiyordum, ve biran önce aktarma yapıp gitmek yerine aktarmalar arasını olabildiğince açıp Atina’yı da biraz gezmeyi tercih ettim.

Bir günde, toplu taşımadan da faydalanarak şehri bol bol gezebildim. Ama toplu taşımaya bile gerek duymadan, Syntagma meydanı, yani anayasa meydanına çıkıp, oradan elde bir haritayla Ermou Caddesi ve Monastiraki meydanına gitmek; bu sırada ara ara kafayı kaldırıp günün farklı ışıklarıyla Akropolis’e bakmak benim Atina özetim oldu.

DSCN5485.JPG

Bazen günlerce kalıp hakkında fazla bir şey söyleyemediğim şehirlere kıyasla, 24 saatten az geçirip aklımda bu kadar kalan bir şehir olmasını geçmişine ve duruşuna bağlıyorum. 

Atina’da neler hissedilir?

Atina…

Kafası rahat bir şehir.

Hani yazlık bir yere gidersiniz de, sırf tatilden değil, o şehrin aurasından da biraz derdi tasayı unutursunuz ya. Benim bir başkent olup bu rahatlığı hissedebildiğim ilk yer Atina oldu. Sokaklarında gezerken Kaş’ta ya da Kuşadası’nda geziyormuşum hissi vardı.

Bazı sokaklarda, özellikle Akropolis’te arkeoloji müzesi hissi vermesiyle Roma’yı andırıyor, tarihi olarak haliyle, andırsın zaten. Ama hani Roma ya da İstanbul “sonradan zamanın şartlarıyla metropol olmuş” denen şehirler ya… O sanki pek yoktu burada. Olamayacağından da değil. Keyifli, umursamaz, ama bunu biraz da kafa rahatlığıyla yapan, “istesem yaparım zaten”ci bir insan gibiydi Atina.

Dipnot: Sokaklarda dondurmacı gibi görünen dükkanların çoğu, rengarenk şekerlerle o sırada kültür gibi görünen frozen yoğurt dükkanlarıydı. Hala o kadar var mı bilmiyorum. Olmayabilir de, çünkü bardakta mısır gibi bir furyaya da benziyordu.

DSCN5507.JPG

DSCN5506.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

Atina, gidip de tadını çıkaramadığım şehirlerden biri. Yine de böyle zamanlarda tek günün kıymetini bilin, işe yaramaz demeyin. Benim yolum uzun, buradan doğru Barselona’ya, ilk gidişimin üzerinden bir yıl sonra, yeniden…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s