Girona – Birinci Bölüm (2011)

Otantik bir şehir. Nedense ilk gittiğimde ısınamadım bir süre. Ama sonra sonra, hem dönmeye yakın alıştık birbirimize, hem de bir süre sonra geziciliğim arttıkça kendini bolca hatırlattı, “ne güzel şehirdi be” dedirtti. 

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki ispanyolca hocamın düzenlediği, yaklaşık 15 kişilik küçük bir organizasyonla gittik. Katalan kültürü tanımak, dillerini, yaşayışlarını biraz görebilmekti amacımız. Hepimiz orada yaşayan birinin evine yerleşmiştik. Her gün oranın üniversitesine gidip kültürel derslere giriyorduk. Haliyle, her gün yürümeye alıştığım yollar, evinde yaşadığım insanın günlük hayatı derken katalanların hayatına dair bir bakış kazanabildim.

Girona’da her yerde katalanca konuşuluyor. Hele ki esnaf yaşlıysa ispanyolca iletişime geçmek mümkün olmayabilir. Biz de biraz katalanca öğrendik. Bir sene sonra bir Katalandan hoşlandığımda baya işe yaramıştı bu bilgiler. 

Perfume filmi buranın sokaklarında çekilmiş. Zaten sokaklar çok masalsı. Ama yine de bir soğukluk var, kıştan mıdır nedir?

dscn0981-copy.jpg

Albert, evinde yaşadığım müzisyen. Gitar çalıyor, Gemma var, yakın arkadaşları, başka bir arkadaşım da onun evinde kalıyor. Birlikte bir müzik grupları var, hatta CD de çıkarmışlar, Albert kendini müziğe adamış, tam bir idealist müzisyen.

Onyar Nehri, her su gibi şehrin güzelliği. Üzerinde bolca köprü var, bizim ev ve üniversite farklı tarafta olduğu için gün içinde bol bol köprüleri kullanıyorduk. Köprülerden biri de Eiffel’di. Bildiğimiz Eiffel bu, Paris’teki. Gustave Eiffel, Eiffel kulesinden bir süre önce bu kırmızı köprüyü yapmış.

 

DSCN1098
Els Angels Dağı

Els Angels Dağı… Bir istanbullu olarak ilk ciddi, zorlanmalı doğa yürüyüşüm olabilir (sanki sonra çok yaptım da). Dağın mükemmel manzaralı tepesine kadar çıktık. Yürümesi çok da zor olmayan patikasından dolayı, denemeye değer, bol oksijenli bir yoldu.

Girona günlerini biraz daha anlatayım, bir iki yemek keşfi, bir de çok sevdiğim adanın adını ilk duyuşum, ikinci bölümde.

 

2 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s