Villanova i la geltru, Sidges, Castelldefels

Bu bloğu size bir sır olarak yazıyorum.

İstanbul’a gelen turistler nasıl Şile, Ağva’yı çoğu zaman bilmiyor ve aslında güzel şeyler kaçırıyorsa; Villanova ve Sidges (ya da Sitges) de tam olarak öyle yerler.

Yani görmeseniz, aman Barselona eksik kaldı demezsiniz. Asıl gezilecek yerleri Barselona tavsiyeleri yazımda yazmıştım. Ama gerçekten, yurtdışı gezinizin ortasında biraz da tatil yapmak istediğiniz an, gezilecek yerler listelerinde ya da bloglarda kolay kolay bulamayacağınız bir yerden bahsediyorum.

Villanove i la Geltru, Sidges, Castelldefels.

Villanova biraz daha uzak olanı. 45-50 dakikada tren ya da arabayla gidebiliyorsunuz. T10 biletiyle değil, gideceğiniz yer için aldığınız biletle banliyo trenine binmeniz gerek. Mimarisiyle ve sakinliğiyle, üzerine bir de geniş kumsalıyla huzur dolu bir yer. Ben şu yazıda anlattığım AB projelerine katılarak gitmiştim. Şimdi Barselona’da çok kalacağız, biriki gün deniz tatili için nereye kaçalım diyenlere ilk önerdiğim yerlerden oluyor.

Screen Shot 2017-10-31 at 14.26.47.png
Villanova AB gençlik değişim projesinden

Screen Shot 2017-10-31 at 14.26.21.png

 

Screen Shot 2017-10-31 at 14.30.25.png

Sitges, Barselona’ya biraz daha yakın, hem Barselona’lıların, hem de kuzey Avrupalıların yazlıklarının olduğu başka bir tatil bölgesi. Orayı da yine bir Barselona seyahatimde tanıştığım Erdem sayesinde öğrendim. Erdem, Barselona’da bilimsel araştırmacı olarak çalışıyor, bolca gezen, okuyan, özellikle güney amerika ile ilgili seyahat anılarıyla ufkumu açan biriydi.

Ben Sitges’e sonbaharda, Villanova’ya ise yazın gittiğim için Villanova biraz daha tatil kokuyor anılarımda. Bir de Villanova biraz daha emekli tatili tadında, Sitges ise canlı, gençlerin ve plaj partilerinin olduğu bir yer.

Sitges’i lgbti bireylerinin de çok tercih ettiğini, özellikle onur haftasını harika geçirdiğini duyduğumdan, bir haziranda tekrar giderim gibi geliyor.

Bunlardan daha yakın bir alternatif de Castelldefels. Nergis’le eylülde 2012’de çıktığımız gezide Barselona’daki kısıtlı günlerimize rağmen bir günü burada denize girmeye ayırmıştık.

Castelldefels’te küçük “chiringuito” denilen yerler var. Chiringuito (çiringito) ispanya’da küçük kumsal işletmelerine deniyor. Buradaki özel plaj işletmeleri gibi şemsiye-şezlong başına para ödenen, bir de ortada küçük bir barı olan yerler. Beach club tarzı büyük işletmelere göre daha uygun fiyatlı, eğlencesi de güzel yerler. Barselona’da az zamanı olup denize girmek isteyenler bence Barcelonetta gibi çok kalabalık yerler yerine bu chiringuitoları daha çok sevebilir.

Screen Shot 2017-10-31 at 14.52.39.png
“Chiringuito”

Bu sırrımı burada sonlandırıyorum, ve bu bilginin karşılığında, buradan görüp giden, iyi ki gelmişiz ne güzel yerlermiş diyen olursa haber bekliyorum.

instagram: @yaseyahat

Twitter: @yaseyahat

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s