Barselona-Roma-Pisa-Paris//10 gün – 700TL (2012)

Bu rotanın özetinde şunlar var:

  • İyi bir yol arkadaşı,
  • Ucuz seyahat firmaları,
  • Seyahat edenlere evini açan güzel insanlar,
  • Çirkin bir eyfel kulesi,
  • Uykusuzluktan atılan kahkahalar,
  • ve Pisa kulesini iter gibi yapan onlarca fotoğraf.

Sene 2012, öğrenciliğe devam, keşiflere devam.

Nergis’le bir seyahat planı yapalım dedik. Bu fikir o kadar hızlı kanımıza işledi ki bir anda bilgisayar başından kalkamaz olduk.

Ryanair’in sitesinden çıkılmadı; ülkelerin banliyo trenleri keşfedildi, hangi şehirde kimin evinde kalınabilecekse hepsine haber salındı.

Sonuç: yeni başlayanlar güzel bir rota:

Barselona’ya gidiş dönüş; ve arada Paris, Roma, Pisa’nın da görüldüğü 10 günlük bir gezi. 2012 yılında böyle bir rotaya temel olarak kişisel harcamalar hariç 100-150 euro gibi bir şey harcamıştım. Tabi hali hazırda Barselona’da olmam sayesinde istanbul gidiş geliş masrafı da eklenmemişti. Yani, kızmayın ama 350 lira gibi bir maliyeti olmuştu bu seyahatin.

Screen Shot 2018-02-16 at 14.26.05.png

İstanbul’dan gidecekler için de Nergis’in rotasını düşünürsek, erken alınmış bir İstanbul-Barselona gidiş dönüş biletiyle yaklaşık 300 euro’ya gelmişti. O zamanın 700 lirasıydı bu; o kadar yer için oldukça ucuzdu yani. 

Nasıl yaptık?

Ulaşım:

Nergis’in Türkiye’den gidiş dönüşü THY erken planlı (şimdilerde Wingo olan) Barselona gidiş-dönüş biletiydi.

Geri kalan tüm Avrupa içi uçuşlar için Ryanair sitesinde ve avrupa haritası karşımda bolca mesai yaptım. En ucuz (öğrenciydim ve burs-erasmus hibesi gibi gelirlerle yapıyordum tüm bu planları), zaman olarak en verimli rota Ryanair’den çıktı tabi ki. Şimdi yapanlar Skyscanner’dan da baksın, ama Skyscanner’da Ryanair çıkmıyor, ona mutlaka ayrı bakın.

Roma-Pisa arası için İtalya banliyö trenilerine bakıp erken rezervasyonla 7-8 dolar gibi bir fiyata hemen aldık. Şehir içi ulaşımlarda toplu taşıma kullandık. Sanırım bir kez bile taksiye binmedik. Tabii o zamanlar Uber de yok.

Konaklama:

Barselona’da projeden arkadaşım Marc bizi misafir etti, şehrin yerlisi olduğu için Barselona’da yerli gibi gezdik sayesinde. Barselona Tavsiyeleri

DSC00111.JPG

Roma’ya geçerken Gülnaz’la tanıştık. Her yere Roma’ya gidiyoruz diye haber salınca, Yılmaz’ın kardeşinin Roma’da erasmus yaptığını öğrendik. Dünya tatlısı ve Kabataş’lı birini tanımama da aracı oldu Roma böylece.

Screen Shot 2018-02-16 at 15.06.56.png

Paris’te (Iııı Eyfel) kalacak yerimiz son ana kadar belli değildi. “Bir arkadaşın arkadaşı…” şeklinde evine gitmeyi planladığımız Mario ile son ana kadar tam iletişim kuramadık. Çünkü kendisi son dakikacı bir ispanyol. İyi ki ben de öyleydim de son ana kadar rahatlığımızı koruduk. Nergis’le telaşa kapılıp parisin fahiş fiyatlı bir yerine rezervasyon yaptırabilirdik -ki bütün gezinin maliyeti iki katına çıkardı.

Screen Shot 2018-02-16 at 15.16.37.png

Ve Mario uçağa binmemize çok az kala bizimle iletişime geçti. Evine gittiğimizde, Harvard’da öğrencilik yapmış ve sonrasında Paris’e çalışmaya gitmiş,  bir Bilbao’luyu tanıma fırsatımız oldu.

Nasıl Geçti?

Hayatta bazı şeyler vardır, ömür boyu hatırlanır, anlatılır, gülünür, bahsettikçe aynı duygu o andaymış gibi yaşanır.

Ben bu seyahati düşündükçe hala çok heyecanlanıyorum.

Hiç kalmadığımız kadar uykusuz kaldık, hiç gülmediğimiz kadar güldük (uykusuzluktan, sabahın köründe metrolarda gülüyorduk), hiç yürümediğimiz kadar yürüdük, hiç çekmediğimiz kadar resim çektik.

DSC00120.JPG

Bu rotayı yapmak, böyle bir geziden minimum harcama ve maksimum paylaşım, deneyimle çıkmak benim için dönüm noktasıydı. Yaseyahat’in ilk yazıları bu geziden sonra yazıldı. Seyahat özgüveni diye bir şey varsa, bu geziyle birlikte bende yükselme dönemine geçmişti. Seyahat 101 dersini AA alıp geçmiş gibiydik. Fas, Kanarya Adaları, Brezilya, Malta… Devamı sonra sonra hep geldi.

Ps: Ben tüm bu planları yaparken, uygulama kısmında o kadar da iyi değildim. Yanımda her uyuyakaldığımda planı aksatmamak için tetikte bekleyen bir Nergis olmasa, kaç durak, kaç uçak kaçırmıştık kim bilir. Daha da önemlisi onlarca anı 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s