As bayrakları Ryanair Türkiye’ye gelmiş!!!

O kadar çok yazımda Ryanair’den bahsettim, övdüm, ve seyahatlerimi atfettim ki. Sonunda Türkiye’de olması gezginler için mükemmel.

Bloğumu yazmaya başladığım yıllarda Ryanair ile ilgili bir yazı yazmış ve yazının sonunda Ryanair’in Türkiye’ye gelmesini dilemiştim. Bu yazının üstünden beş yıl geçmişken, bugün Ryanair’in sonunda Türkiye’ye geldiğini öğrendim. Yıllarca bu hava yolunu kullanmış biri olarak bu haber beni öyle mutlu etti ki…
Screen Shot 2018-03-16 at 11.34.45.png
Yıllardır bugünü bekliyor gibi saklamışım fotoğrafı. Sevilla’dan Fas’a 50 liraya gidiş dönüş bileti almanın mutluluğu…
Ryanair ile ucuz uçak biletlerinden çok fazla faydalanmış biri olarak öncelikle seyahat etmeyi sevenler için bunun çok güzel bir haber olduğunu söyleyeyim. Fakat şunu da mutlaka eklemem lazım, Ryanair uçuşlarında daha önce kullanmamış olanları şaşırtacak bazı uygulamalar yapıyor. Eğer bu havayolu ile daha önce hiç seyahat etmemişsiniz ve sadece ucuz olduğu için bilet alıp yola çıkmışsınız, yeterli bilgi edinmediğiniz takdirde yolculuk size çok daha pahalıya mal olabilir.
Ryanair ile Avrupa’nın pek çok şehrine gerçekten çok düşük rakamlara seyahat edebilirsiniz. Tabi bir hava yolu şirketinin bunu nasıl yaptığını, insanları bir ülkeden diğer ülkeye 10 €, 20 € gibi rakamlara nasıl uçurduğunu merak ediyorsanız önce biraz ondan bahsedeyim.
Ryanair, pazarlama politikası olarak yolcularına konfor, mükemmel hizmet ya da kusursuz servis gibi pek çok havayolunun vadettiği şeyleri vaat etmiyor. Bu ucuz havayolu şirketinin özellikle Avrupa’nın her yerinde en büyük avantajı, yolcularını en düşük fiyatlara bir noktadan diğer noktaya uçurmak.
4866308_b07d74b3.jpg
Bu yüzden bilboardlar dışında kolay kolay Ryanair reklamı görmeniz de pek mümkün değil. Zaten reklama çok fazla para harcasaydı bunu da müşterilerinden elde etmek için bilet fiyatlarını artırması gerekirdi. Aynı şekilde yalnızca reklamdan değil bazen yolcuların rahatsız olabileceği bazı servislerden de kısarak bilet fiyatlarında tasarruf ettikleri/ettirdikleri söylenebilir. İşte bizi de en çok bu konuyu ilgilendiriyor.
Peki Ryanair ile yolculuk yapacaksınız bu ekonomik uçuş öncesinde neler bilmeniz gerekiyor?
Birincisi yukarıda da söylediğim gibi, size ciddi anlamda konfor vaat etmiyor. Koltuklar arası boşluklar diğer hava yollarına göre hayli az. Açıkçası ben 1.60 boyumla şimdiye kadar bu konuda pek dert yanmadım ama yine de oturma alanı konusunda hassas olanlarınız varsa bu durum aklınızda olsun.
Başka bir konu ise, aslında en önemlisi, Ryanair bagaj kısıtlamaları. Aldığınız ucuz uçak biletleri zaten tahmin edebileceğiniz gibi yanınızda taşımak istediğiniz bagajı içermiyor. Öncelikle, gördüğünüz fiyatlara uçmak istiyorsanız, sadece el bagajıyla gidebileceğinizi bilin. Ama eğer Ryanair için uygun boyutlarda güzel bir el bagajı edinirseniz çok uzun olmayan seyahatlerinizde o el bagajıyla da yolculuk yapabilirsiniz. Ben pek çok seyahatimi ilk erasmusa giderken aldığım el bagajı boyutlarındaki minik seyahat bavulumla yaptım. Aslında bu kısıtlama insanı başta rahatsız etse de, gereksiz şeyleri almama konusunda da ciddi anlamda size katkısı olan bir uygulama. (heşteg poliyana)
download-2.jpg
Sanırım Ryanair bagajları konusunda ayrı bir yazı yazmam gerekecek, ama genel çerçevede anlatmak gerekirse, bagaj kısıtlamaları maalesef bununla sınırlı değil. Yani el bagajımı hazırladım, rahatlıkla gidebilirim diyorsanız hemen bir konuyu daha hatırlatayım. Ryanair size, extra bagaj almadığınız sürece “yalnızca el bagajıyla uçabilirsiniz” derken o kadar ciddi ki, diyelim ki yanınızda çok küçük asmalı bir çanta var, ya da boynumuza fotoğraf makinenizi astınız, Ryanair çalışanları çoğunlukla bunları da aldığınız o el bagajına sokmanızı istiyor. Yani “el bagajıma kıyafetlerimi ucu ucuna sığdırdım, bari günlük çantamı da biraz büyük alayım, onun içine de birkaç parça eşya daha sığdırırım” diyorsanız, pek tavsiye etmem. Çünkü sırf bu yüzden, o elindeki çantayı ya da elektronik cihazını bagajına sığdıramadığı için son dakika cezalı bagaj parası ödeyen (hatta bu bagaj parası çoğunlukla uçak biletinden pahalıya mal olan) yolcularla çok karşılaştım.
Ryanair ve bagaj konusunda yazdıklarım sizi korkutmasın. Sonuçta, ille de bagaj götürmek istiyorsanız, ekstra ücretini ödeyip yine valizinizi taşıyabilirsiniz. Ama burada asıl mesele bagajdan feragat edebilecek bütçesi de kısıtlı olan gezginler için gerçekten çok ucuz seyahat avantajının sunuluyor olması.
Ryanair’in Türkiye’ye gelmesi, yazının başında da belirttiğim gibi beni çok mutlu etti. Gördüğüm kadarıyla şimdilik sadece dalamandan uçuşlara başlamış. Bu sizi şaşırtmasın, çünkü Ryanair zaten başında da belirttiğim gibi hizmet politikası olarak ucuzluğu tercih eden ve bu yüzden de yurtdışında da çoğunlukla vergileri düşük olan küçük havalimanlarını kullanan bir hava yolu şirketi. Yani kısa bir süre içinde Ankara ya da İstanbul gibi büyük şehirlere gelmesi pek mümkün olmayabilir. Bence Türkiye’den kalkışa başlamış olması bile gezginler için büyük bir avantaj.
Beni asıl endişelendiren başlangıçta sadece Dublin’e uçuş koymuş olması. Çünkü bu, İrlanda’nın Schengen Bölgesi’nde olmaması, ve farklı vize istemesi sebebiyle pek çok gezgin için tek seferlik gidiş dönüş rotası olarak kalabilir. Eminim ki Ryanair Dublin-Dalaman arası bu yeni seferiyle Türkiye’ye de çok fazla turist getirecek, ama ben buradan yola çıkacak olan gezginleri düşünerek Frankfurt-Hahn, Münih-Memmingen gibi Schengen bölgelerindeki Ryanair merkezi sayılabilecek diğer havalimanlarına da uçuşlar başlatmasını diliyorum.
Ryanair’li seyahat anılarım:
PS: Bratislava uçuşu da varmış, şu ekran görüntüsüne bakarken bile mutlu oldum, bu duyguyu paylaştığım çok insan var biliyorum:
Screen Shot 2018-03-16 at 10.37.20.png
Sosyal medyadan takip etmek isteyenler için instagram hesabım: https://www.instagram.com/yaseyahat/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s