Kanarya Adaları

Los_Cristianos_16568.jpg

Kanarya Adaları isminden de anlaşılacağı gibi birkaç adadan oluşan takım ada aslında. Bu adalardan en bilinenleri Gran Canaria, Tenerife, Lanzarote, Fuerteventura. Fakat ilerleyen yazılarda daha küçük adalardan da bahsedeceğim.

Bu yazı dizisini hazırlamamın en önemli sebebi, bu ada grubunun Türkiye’den kış vakti gidilebilecek en ucuz tropikal bölge olması.

Bu adalar hakkında genel bir yazı yazmak oldukça zor, çünkü adalar arasında yaşam tarzından yer şekillerine kadar ciddi farklılıklar var. O yüzden çok temel olarak şunlardan bahsedelim:

Kanarya adaları hangi ülkede – vize gerekli mi?

Bu soru önemli, çünkü Kanarya adaları kağıt üzerinde İspanya’ya bağlı, ama yerine baktığınızda aslında Fas’ın hemen batısında olduğunu göreceksiniz. Dolayısıyla vize konusunda İspanya vizesi ile aynı prosedürü düşünebilirsiniz. Yeni vize alacaksanız İspanya’dan alın, ama halihazırda Schengen vizeniz varsa rahatlıkla girip çıkabilirsiniz.

Ama yola çıkarken Afrika’nın kuzeyine gittiğinizi unutmayın. Bırakın ülkeyi, kıta olarak bile aslında farklı bir kıtanın topraklarına ayak basacaksınız, Cebelitarık Boğazı’nı geçeceksiniz.

Kanarya Adaları – Nasıl Gidilir

Türkiye’den direk uçuş henüz yok. Ama olsa da Avrupa’da merkezi bir nokta olmadığından çok pahalıya mal olacaktır. Ben hem Lanzarote’ye hem de Tenerife’ye Avrupa üzerinden Ryanair kullanarak gittim.

 Avrupalılar kışın hem yakın hem de kendilerine göre ucuz olduğu için o kadar sık uçuyor ki, Ryanair’de 1-2 ay erken bilet alarak 10-12 Euro’lara uçak bileti bulabiliyorsunuz. Münih, Sevilla gibi noktalardan, yukarıda saydığım adalara uçak bileti fiyatlarını araştırmak, kampanya dönemlerinde tetikte olmak gerekiyor.

Gitmişken birkaç ada göreyim derseniz, adalar arası feribotlarla 40-50 Euro civarlarına ulaşım da mümkün. Özellikle iki ada arasında kalanlar Tenerife – Gran Canaria arasını botla geçerek iki adayı da görüyor. 

Kanarya Adalarında Hava Nasıl? Hangi Mevsimde Gidilir?

İşte bu da beni adalara en çok çeken özellik. Adalarda hava yıl boyunca 20-30 derece arası değişiyor. Ne altına iniyor, ne üzerine çıkıyor. Ters mevsimle karıştırmayın. Bizim için aralık, Kanarya Adaları’nda da yine kış mevsimi. Ama burası zaten tropikal bölge olduğu için 4 mevsimi de sıcak geçiriyor. Yani kış mevsiminde de zaten hava, adasına göre 22-25 derece arası oluyor.

Yani havalar kışları 21-22, yazları da 26-27 derece civarı. Rüya gibi…

Başta da belirttiğim gibi genellemek pek doğru değil. Bırakın adalar arasını, belli bir adanın güneyi ve kuzeyi farklı bile olabiliyor. O yüzden Kanarya Adaları’ndan belli birine gitmeye karar verirken mutlaka o adanın hava durumuna bakın.

Kanarya Adalarından Hangisine Gitmeliyim?

Biraz yaşadığım, biraz da duyduklarımı düşünerek kısaca şöyle genelliyorum: 

Tenerife: Tenerife başlı başına bir ülke gibi. Hatta o kadar ülke gibi ki, adanın içindeki küçücük ilçe gibi bir yerden -Capital- yani başkent diye bahsediyorlar. Hem yazlık (güney kısımları), hem turistik bir ada olup, kuzey taraflarında da yerel yaşantısına devam eden Tenerife’de çeşit çeşit güzel plaj var. Ama kış tatili için gidiliyorsa mutlaka güneyinde kalınması lazım.

Lanzarote: Volkanik bir ada, coğrafi keşif sevenler için ideal. İlginç plajları var, ama diğerlerine göre birkaç derece serin, aralıkta plajları Tenerife kadar kalabalık değil. Daha çok fas havası var, develerle gezmenin mümkün olduğu, volkanik taşlarda pişirilmiş tavuk yiyebildiğimiz ilginç bir ada.

Fuerteventura: Diğerlerine göre daha az turistikmiş ve plajlarının da oldukça güzel olduğunu duydum. Bir arkadaşım Tenerife’de bir süre yaşayıp, sonradan Fuerteventura’da yaşamayı tercih etti, daha sakin buluyor.

Gran Canaria: Tenerife gibi büyük bir ada, ama Tenerife kadar yatırım yapılmamış, o yüzden biraz daha dağınık. Havanın da genelde 1-2 derece daha sıcak olduğu söyleniyor. Gran Canaria – Tenerife arası feribot olduğu için çok arada kalıyorsanız ikisine de gidecek bir plan yapılabilir.

Karıştırmayın

Başında da yazdığım gibi, Kanarya Adaları Türkiye’den kış vakti de dahil gidebileceğiniz en ucuz tropikal rotalardan biri. Genelde Kanarya Adaları deyince Maldivler, Seyşeller gibi okyanus ortasındaki adalarla karıştırılıyor ve kulağa çok maliyetli geliyor. Ama Kanarya Adaları o kadar uzakta olmayan, Ryanair’in uçtuğu (haliyle çok ucuza bilet bulabileceğiniz) ve kışın yüzebileceğiniz bir yer.

İspanya adaları deyince Balear Adaları ile de karıştırmayın çünkü İbiza, Mallorca gibi adaların dahil olduğu bu ada grubu İspanya’nın hemen yanında ve kış mevsimini kış gibi yaşayan adalar.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s