Unutulmaz gezim: Dersim (Tunceli Gezi Notları)

Dersim Gezisi
Dersim Gezi Rehberi

Dersim Gezisi, hayatta beni en çok heyecanlandıran, her saniyesinde içimi kıpır kıpır eden gezilerimden biriydi. Sanırım o yüzden Youtube’da en çok izlenen gezi vlog videolarından biri oldu.

Günü gününe detaylı bir gezi rehberi hazırladım. Başından şunu söyleyeyim, ben kendi halkının kullandığı Dersim adını kullanmaya daha çok alıştım. Ama gezi notlarımda Google’da arayanları da düşünerek Tunceli gezisi yazısı olarak da başlık atacağım.

Yazıya başlamadan önce, ilk gezi vlog videomu da buraya iliştiriyorum:

İlk olarak çok sık sorulan soruyla başlayayım;

Tunceli güvenli mi? Dersim gezisi tehlikeli olabilir mi?

Ulaşım bölümünde de anlatacağım, çok sık kontrol var. OHAL çok etkilemiş, kimliklerinizi hep hazır bulunduruyorsunuz, yani şehre girene kadar nasıl bir yere giriyorum ben diyebilirsiniz.

AMA

Girdikten sonra bambaşka bir dünyadasınız… Onca yer gezmiş biri olarak (Avrupa ülkelerini de katıyorum içine) Dersim’in sokaklarında kendimi gittiğim hiçbir yerle karşılaştırılamayacak kadar huzurlu ve güvenli hissettim!

Dersim Gezisi

Dersim insanının yaydığı bir güven var sanki. Mesela çok güvenli olduğu söylenen bir yerde zaten iyi hissedilir, ya da atıyorum sokaklar canlı ve kalabalıktır seversiniz. Ama akşam Ovacık’ta sokaklar boşken dışarı çıkmam gerekti, zerre tedirginlik hissetmedim. Bunu tarif edemeyeceğim. Benimle birlikte orada olanların da tamamen böyle hissettiğini ekleyeyim.

Dersim’e ne zaman gidilir? Kaç gün kalınır?

Tunceli’ye gitmek için en uygun zaman?

Ben ilkbaharın ortasında gittim. Nisan sonu, mayıs başı o kadar keyifliydi ki, kesinlikle öneririm. Dahası 1 Mayıs’ta Ovacık’ta olmak da özel bir histi 🙂 Sonbaharının ve karlı hallerinin de apayrı güzellikte olduğunu duydum. Nisanda bile yeterince sıcak olduğunu düşünürsek yaz vakti Tunceli’ye gitmenizi önermem.

Tunceli’ye ulaşım

Tunceli’ye giderken Erzincan’a uçup oradan karayoluyla gittik, böylece Girlevik (Gürlevik) Şelalesi’ne de uğradık. 

Tunceli gezi notları
Erzincan

Dönerken Pertek feribotunu kullanarak Keban Barajı üzerinden Elazığ’a geçtik. Ben orada bir gün daha kaldım. 

Tunceli’de şehir içi ulaşıma gelirsek… Biliyorsunuz Ovacık’ta başkan Fatih Mehmet Maçoğlu sayesinde ulaşım ücretsiz. Yani yalnız gideceğim, aracım olmayacak derseniz düzenli bir ulaşım sistemi var. Tunceli’de ilçeler arası ulaşım için de minibüsler var, saatlerine özen göstermek şartıyla rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Ovacık Ulaşım
Ovacık

Elazığ’da da merkezde otobüsle ulaşım çok rahattı.

Şimdi Tunceli’ye ulaşım konusunda biraz çekinerek de olsa turun neden avantajlı olacağını anlatayım:

  • Tunceli’ye direk uçamadığımız için çevre illerden gitmemiz gerekiyor. Yol üzerinde o kadar çok durmak isteyeceksiniz ki sırf bu yüzden özel araç olması zaten şart gibi.
  • Öyle hadi  gezilecek yerler diye liste yapıp bitireyim gibi de olmuyor. Dersim’de gidilecek çok yer özel izin isteyebiliyor.
  • Tunceli’ye girerken özellikle OHAL kapsamında çok sık kontrol var. TÜRSAB onaylı turizm şirketiyle gitmek bu anlamda işinizi çok kolaylaştırıyor. 

Turla gitmek konusunda neden çekindiğimi takip edenler tahmin etmiştir, kalacak yer araştırmaya, en ucuz biletleri bulmaya ve instagram hesabımdan buldurmaya çalışan, Fas’a bile yıllar önce atlayıp tek başıma gitmiş biri olarak normalde tur insanı değilim. Ama turla ilgili önyargılarımı kıran harika bir Dersim gezisi oldu açıkçası.

Güncel gezilerimi ve seyahat önerilerimi Instagram’dan takip edin

Tunceli’de nerede kalınır? Kalacak yer önerileri neler? 

İlk gece yola çıkış noktamız Erzincan’da öğretmen evinde kaldık. Kaldığım en güzel öğretmen eviydi. Çok özel bir mimarisi vardı. Kesinlikle tavsiye ederim.

İkinci gece Tunceli merkezde kaldık. Merkezde iki tane büyük otel varmış. Grand Şaroğlu Otel ve Royal Demir Otel. Biz Grand Şaroğlu’nda bir gece kaldık, ama orada yaşayanlar genelde Royal Demir’i önerdiklerini söylediler. İkisi de oldukça kaliteli, güzel oteller. Ben daha ucuz seçeneklerin de olduğunu düşünüyorum.

İki gecemizi Ovacık’ta Doğa Turistik Otel’de geçirdik. Ben çok sevdim, hemen altında kendi restoranları da var.

Screen Shot 2018-07-02 at 18.43.39.png 

Tunceli gün gün gezi rehberi

1. Gün 

Geceden Erzincan Havaalanı’na indim, oradan teksiyle (20 lira civarı tutuyor) Erzincan Öğretmen evine geçtim. Erzincan öğretmen evi gecelik 40 liraydı ve kahvaltı dahildi. Tabii ki kahvaltıda tulum da vardı 🙂

Tur ekibiyle tanıştık. Bu arada bu bir fotosafari turu, gelenlerin çoğu fotoğrafçı, o yüzden videoyu–(yakında hazır) izlerseniz sürekli özenle fotoğraf çeken insanlar göreceksiniz, şaşırmayın.

Sabah erkenden Erzincan merkezi de biraz görüp Girlevik Şelalesi’ne doğru yola çıktık. Ve bana instagram hikayelerimde en çok sorduğunuz yeri tesadüfen yol üzerinde gördük. Mevsimlik tarım işçilerinin kurduğu kamp alanını, oradaki kadınları ve çocukları görünce çok etkilendik, duygulandık. İşçiler çoğunlukla Gaziantep ve Adıyaman’dan geliyorlarmış. Çocuklar okullarından erken ayrılmak için izin alıyormuş.

IMG_5533.JPG
Mevsimlik işçilerin çocukları

IMG_5528.JPG

Mevsimlik işçilerin çocukları, Dersim, Tunceli

Oradan Gürlevik / Girlevik Şelalesi’ne geçtik. Etrafında güzel bir çay bahçesi var. Heybetli, harika bir şelale. Türkiye’nin en büyük şelalerinden biriymiş. Görmeden geçmeyin sakın.

Sonrasında Ağlayan Kayalar’da durup nereden aktığını göremediğimiz, gerçekten kayalar ağlıyormuş izlenimi veren suları izledik.

Ağlayan Kayalar, Tunceli
Ağlayan Kayalar

Bu yol üzerinde Cemal Süreya’nın heykeli de varmış biz kaçırdık, siz kaçırmayın.

IMG_5747.JPG
Öndeki biraz sinirli gibi (?)

 

Öğle yemeği için Baran Restoran’a oturduk. Küçük bir aile işletmesi, Pülümür çayının kenarında. Bu arada Pülümür çayının rengini unutamıyorum, kenarında oturmak bütün stresi suyla beraber götürüyor, psikolog tavsiyesiydi dersiniz. 

Pülümür çayı, Tunceli
Pülümür çayı

Yine öğle yemeği demişken, sık sık saç kavurma yiyeceksiniz, biliyorsunuz diye düşünüyorum.

Pülümür’den yola devam, Nazımiye’ye doğru geçtik. Hedefimiz Düzgün Baba Türbesi’ne ulaşmak. Düzgün Baba efsaneye göre oraya yalın ayak koşarak çıkmış. O yüzden özellikle eskiden, yürüyerek ya da katır üzerinde çıplak ayakla giderlermiş Düzgün Baba’ya. Biz çay bahçelerinde oralı kimle konuştuysak herkesin ya kendisiyle ya da bir yakınıyla ilgili Düzgün Baba mucizesi anısı vardı: çocuk sahibi olanlar, hastalıklarından kurtulanlar, felçliyken yürümeye başlayanlar… Biz de yalın ayak olmasa da Düzgün Baba’ya gidip mumlarımızı diktik.

Düzgün Baba Türbesi, Nazımiye, Tunceli
Düzgün Baba Türbesi

Sonra da günü bitirip Tunceli merkezde otele yerleştik.

Günün sonunda akşam yemeğine gittiğimiz yer… Rüya gibi bir restorandı. Dikilitaş Restoran. Biz gittiğimizde içeride düğün organizasyonu vardı, halayımızı da çektik 🙂 Ama mutlaka dışarıda, Munzur’un kenarında oturmanız lazım. Munzur demeyin duygulanıyorum yaa…

 2. Gün

Sabah kahvaltı eder etmez önce hemen otelden çıkıp Tunceli Merkez civarlarını gezdik. Munzur’un şarıl şarıl manzarasıyla Çarşı Kafe (evet koyu beşiktaşlı birinin mekanı), Seyit Rıza’nın heykeli ve rengarenk Dersim Kitabevi mutlaka uğramanız gereken yerler. Zaten tüm merkezi yürümek 10 dakika.

Dersim Kitabevi, Tunceli
Dersim Kitabevi

Sonrasında Ovacık’a doğru yola çıktık. Yolumuzun üzerinde Ana Fatma türbesi vardı. Orayı da ziyaret ettik. 

Halbori Gözeleri ziyaret etmek istediğimiz yerler arasındaydı ama çalışma nedeniyle kapalı olduğu için ilerleyemedik. Yine de Halbori Gözeleri’ne giden yola mutlaka girin, derenin kenarında serinleyin derim. Bu arada, Munzur Gözeler de var, birazdan yazacağım, “Göze” suyun çıktığı yer olarak kullanılıyor. Halbori Gözeleri ile Munzur Gözeleri farklı yerler. 

Halbori Gözeleri
Halbori Gözeleri

Ovacık yolunda giderken mutlaka inip fotoğraf çekmek isteyeceğiniz bir yer var, o da Munzur Milli Parkı’nın tepeden görüntüsü. Buraya şöyle bir açıdan bırakıyorum. Bu arada Laç Deresi olarak da bilinen bu suyun Dersimliler için önemi büyük, 38’de yaşananlarla ilgili mutlaka oralı insanlarla konuşmanızı öneririm.

Tunceli Gezi Vlog
Tunceli

Sonra videoyu — izleyenler de görecek, kartpostal içinde yürüdüğümü hissettiğim bir yerde buldum kendimi.

Ters lale görme aşkıyla başladık dağ tepe tırmanmaya. Beceremediğim, bu yüzden çok da bayılmadığım bir aktivite bu normalde. Ama yollar, her tepeyle yeniden güncellenen manzaralar o kadar güzeldi ki, yarısına kadar da olsa gruba eşlik ettim. Yolu tamamlayanlar ters laleyi de görebildiler.

Biz yolu tamamlayanları beklerken, Ayfer Hoca’mla kendimizi yogaya verdik. Dağlar arasında harika bir deneyimdi. Sonra yağmur, şimşek, gök gürültüsü de bizim geziye eşlik edince çamurlar içinde Ovacık’taki otele ulaştık.

Dersim Dağları

3. Gün

Bugünü tamamen Ovacık’a ayırdık. Ovacık’ta karşısınıza çıkacak ilk kafenin adının Cuba Cafe olmasına şaşırmadınız herhalde dimi? Kaldığımız otelde ve pek çok yerde geliri öğrencilere eğitim bursu olarak geri dönen fasulyeleri de bulduk.

Ovacık merkez küçücük görünse de, köyleri, doğası gezdikçe çoğaldı. Sabahtan şalvar alışverişimizi de yaptığımız için, videoda da göreceksiniz günden güne ortama uyum sağlayan bir grup olduk. Meşhur Munzur Gözeler’e gitmek için yola çıktık, ama Mustafa Hoca sayesinde yol üzerinde birbirinden güzel köylere uğradık.

Ovacık Köyleri

Gözeler’e ulaşınca artık Munzur’la iyice bütünleştik, saatlerimizi orada geçirdik. 1-2 saat diye gittiğimiz yerden hadi biraz daha, hadi biraz daha diye diye akşamı edip öyle ayrıldık. Burada bir şeyler yemek isteyen oralardaki gözlemecilere uğrayabilir ya da nehrin karşısındaki restoranlarda da keyif yapabilir.

 Screen Shot 2018-07-02 at 19.39.59.png

4. Gün

1 Mayıs’a Ovacık’ta uyandık. Bol bulutlu günde Ovacık’tan ayrılmak üzere yola çıktık. İnsanın giderken aklını, kalbini bir parça bıraktığı yerlerden Ovacık. Hepimizin durumu aynıydı. Elazığ yolunda önce Hozat’a uğradık.

Hozat’ta her yerde asılı şiirleri, resimleri görüp duygulanacaksınız, gidenler burada da paylaşırsa çok sevinirim.

Hozat, Tunceli
Hozat

Artık Dersim Gezi’mizin sonuna gelip, Keban barajı üzerinden Elazığ’a geçelim ve ben de yazımı bitireyim. Elazığa geçmek için Pertek üzerinden feribota biniliyor. Feribotlar gün boyunca yarım saatte bir var, detaylı tarifeye şuradan ->http://www.pertek.gov.tr/feribot-saatleri ulaşabilirsiniz.

 

Pertek Kalesi
Pertek Kalesi

Elazığ’da biz vakit sıkıntısıyla Harput’u yeterince gezemedik, hızlıca gördük diyelim. Elazığ merkez baya cıvıl cıvıl, büyük, her şeyi bulabileceğiniz, öyle küçük şehirler gibi kolayca da bitiremeyeceğiniz bir yer. Bizim ayrılmadan hemen önce oturduğumuz Ezgi Cafe İstanbul’da bile kolay kolay bulamadığımız güzellikte, çok güzel tasarımlı, çok huzurlu bir kafeydi.

Harput’a gitmek isteyenler için de merkezden 2-3 lira civarlarına minibüsler kalkıyor, günübirlik Elazığ düşünenler bunları aklında bulundursun.

Screen Shot 2018-07-02 at 18.59.59.png

Ben günün devamını tek başıma Elazığ’da geçirdim, çook eski bir aile dostunun evinde kaldım, onların güzel yemeklerini yedim, sohbet ettim.

O kadar güzel ve dopdolu bir geziydi ki dönesim gelmedi. Yazıyı bile bitirirken zorlanıyorum. Bu kadar güzel bir gezi organize ettikleri için de abime ve Mustafa Hoca’ya teşekkürlerimi hala bitiremiyorum. Sayelerinde tur sevdim, fotoğrafa bakışım bir tık daha gelişti.

Eğer okumaktan keyif aldıysanız tüm bu anlattıklarımı görebileceğiniz videomu mutlaka izleyin. 

INSTAGRAM’DAN TAKİP EDERSENİZ öne çıkarılmış Dersim hikayesine bakabilirsiniz.

Yorumlarınızı ve varsa sorularınızı bekliyorum!

Screen Shot 2018-07-02 at 19.04.48.png

 

 

 

5 comments

  1. turkiyenin tamamını bitirmeye çalışıyorum bu bölgeyi bilmiyorum gitmedim tesekkurler. etkiledim ilk firsatta…

      • Bir dahaki sefere Çemişgezek’ten başlayıp Arapgir üzerinden Divriği’ye varacağınız rotayı izlemenizi öneririm.

  2. Selamlar 🙂 Dersim’i çok merak eden biri olarak tek başıma da olsa gitmek ve oraları görmek istiyorum videoları da izledim blogu da okudum ancak öğrenmek istediğim kısım gezdiren turun ismi varsa benimle paylaşabilir misiniz bende böylece rahatlıkla kendilerine katılabilirim sevgiler 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s