6 Soruda Oktoberfest Rehberi: Çadırlar, Biralar, Ein Prosit!

Bir litrelik bira bardaklarıyla, bayern kostümleriyle her yıl eylül ayında aklımızı çelen Oktoberfest hakkında bilinmesi gerekenleri 6 soruda özetliyorum. Hala aklınıza takılan sorular varsa yorumlara beklerim.

1 – Oktoberfest ne zaman yapılır? Nerede yapılır?

IMG_2432.JPG

Oktoberfest her yıl Münih’te eylül sonundan başlayıp ekimin ilk günlerini kapsayacak şekilde düzenlenen dünyanın en büyük geleneksel festivallerinden biri. Adı Oktoberfest olunca ne zaman olduğu konusu hep karmaşa yaratıp eylül sonundaki festivali kaçıranlar için, 2018 Oktoberfest tarihleri 22 eylül – 7 ekim.

2 – Oktoberfest festival alanına nasıl gireriz?

Screen Shot 2018-09-26 at 19.25.11.png

Münih denince akla gelen festival Oktoberfest’in düzenlendiği alan herkese açık: Festival alanı metroyla (Theresienwiese durağı) kolaylıkla ulaşılabilen, şehir merkezindeki herhangi bir noktadan en fazla 15-20 dakikada ulaşabileceğiniz bir yerde. Üstelik alana giriş için herhangi bir ücret ödenmiyor. Festival süresi boyunca (iki hafta gibi upuzun bir süre) canınız her istediğinde metroya atlayıp festival alanına gelebilirsiniz. Tahmin edeceğiniz gibi haftasonları çok yoğun, haftaiçi biraz daha keyifli ve yer bulması mümkün oluyor (yer bulmak da neymiş, o da geliyor birazdan).

3 – Festival alanında neler var? Onlar gibi giyinmek zorunda mıyız?

IMG_2433 copy4.jpg

  • Dünyanın her yerinden binlerce Bayern kostümü giymiş insan. Ben hazırlıksız gittiğim için kıskançlıktan ölüyordum. Kadınların giydiği kostüme drindl erkeklerinkine lederhosen deniyor. Ben erkeklerin giydiği kıyafeti daha çok seviyorum, zaten çok olmasa da kadınların da lederhosen giydiğini görüyorsunuz.
  • Oktoberfest alanı aynı zamanda büyük bir lunapark gibi. Sadece bu dönemde bulunduğu halde Münih’in sembollerinden biri olan büyük dönme dolap ve roller coaster başta olmak üzere her türlü adrenaline uygun alet var.
  • O festival alanını sıradan bir festival alanından ayıran şey, malum, oktoberfest’in olayı büyük Oktoberfest tenteleri – çadırları (en önemli konu, bir sonraki maddede detaya gireceğim)
  • Etrafı büyük çadır, lunapark ve geleneksel kıyafet giymiş insanla doldurduysak, kalan boşluklara da büyük bira fıçıları, çocuklar için oyun alanları, korku tünelleri, atlar ve festival alanına uygun sokak yiyecekleri serpiştirelim. Güzel olmadı mı?

4 – Oktoberfest tentesi ya da çadırı nedir?

Screen Shot 2018-09-26 at 19.30.32.png

Oktoberfest alanının en önemli mekanları büyük çadırlar ya da tenteler. Böyle tente dediğimize bakmayın, çok büyük, içeride 4-5 bin (hatta bazılarında 10bin) kişinin oturduğu dev çadırlar bunlar. Her biri 4-5 bin kişilik olan 8-10 tane büyük çadır olması sizi rahatlatmasın çünkü asıl mesele bunların içinde yer bulabilmek. Çadırların içinde çoğunlukla bir sahne ve en az 15-20 kişinin bir arada oturduğu (bazen üzerine çıktığı) yüzlerce masa var. Masanız olmadığı sürece Barmeidler (hani şu meşhur tek seferde 10 dev bardağı göğsüne bastırarak taşıyan Bayern kadın garsonlar) sipariş alıp bira getirmiyor. Sanırım yalnızca Hofbrau çadırı bu konuda istisna ve ayakta durarak bira söyleyeceğiniz bir alanı da bulunuyor.

5 – Peki Oktoberfest çadırlarında nasıl yer bulacağız?

Screen Shot 2018-09-26 at 19.26.22.png

İki seçenek var, birisi rezervasyon yapmak. Bunu hiçbirinizin yapmayacağını düşünüyorum. Bazı çadırlar için ocak ayından rezervasyon gerekiyor, masa için fazladan ücret ödenmese de en az 15 kişinin 25-30’ar Euro’luk harcamasını garanti etmek için önden toplu ödeme yapıyorsunuz. Bazı çadırlar için daha yakın zamanda da bulabilirsiniz, uğraşacağım diyenler oktoberfest.de adresinden bütün büyük çadırların rezervasyon iletişim telefonlarını bulabilir.

Oktoberfest çadırlarında yer bulmanın en yaygın diğer yolu sabah erkenden gidip sıraya girmek. Bloglar genelde haftaiçi gidin, öğle saatlerinde gidin demiş. Haftaiçi kısmına katılıyorum, ama öğle saatleri anca 1-2 kişiyseniz mümkün. Eğer bir grup arkadaş masa arıyorsanız (ki oktoberfest’in olayı grup halinde olmak), sabahın 7’sinde insanların masa kapmak için gitmeye başladıklarını bilin. Erkenden gidip sahneye de fazla uzak olmayan bir yer bulursanız çok güzel oktoberfest deneyimi yaşarsınız.

6 – Oktoberfest çadırına girmeyi başardık. Burada ne yer ne içeriz? Bir bira kaç para?

Screen Shot 2018-09-26 at 19.27.29.png

Önce biraya gelelim. Bu alanlarda sadece 6 Münih birası bulabilirsiniz: Augustiner, Hacker Pschorr, Hofbrau, Paulaner, Spaten, Löwenbrau. Evet gelenek bu, hangi büyük çadıra girerseniz girin, sadece bu 6 biradan içebilirsiniz. Zaten çadırların girişinde hangi biranın olduğu yazar.

Bu büyük fabrikalar her yıl oktoberfest’e özel üretim yapar ve alkol oranları da %6 civarındadır. İşin en eğlenceli yanlarından biri, yalnızca 1lt’lik bardakta bira satın alabilirsiniz 🙂

Fiyatlar standart, sanırım bu yıl 10 Euro ve bir de Bayern barmeid’lere bahşiş vermeniz gerekiyor. 10 Euro gözünüzü korkutuyor olabilir ama, bardakların sadece 1 lt’lik olduğunu hatırlatayım. Yine bir Bayern geleneği olarak biranın yanına tavuk yiyebilirsiniz (piliç çevirme). Ortaya bir de kartoffelsalad, yani patates salatası alırsanız (bizim patates salatımıza göre bol soslu – sulu ve çok lezzetli) tam bir Bayern sofranız olur.

Çadırların içinde hep beraber söylemek üzere “ein prosit” (şerefe demek şarkı söylüyorlar) öğrenin, festivalin şüphesiz en keyifli anlarından.

Ekstra: Erasmus’a giderken acaba başka bir şehir olsa daha mı iyi olurdu düşünürken, gidip 6 ayımı geçirince Münih’in dünyanın en güzel şehirlerinden biri olduğunu anladım. Münih için hazırladığım detaylı gezi rehberini okursanız Münih’te nerelere gidilir, ne yenir ne içilir, nerenin manzarası güzel, nerenin girişi ücretsiz öğrenebilirsiniz 🙂

Çok sevdiğim bu şehirle ekim sonunda tekrar buluşuyorum, hikayeleri ve yeni yazıları Instagram’dan takip edebilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s