Brezilya Gezi Rehberi

Brezilya Gezi Rehberi: Ülkeye yumuşak bir iniş

Bu yazıyı yazarken, bilincimin arka planında “bu şarkı kalbimin tek sahibine” ve “kalbim rio’da kaldı” gibi şarkılar çalıyorsa, belli ki ben burayı öyle çok, öyle arabesk sevmişim. Ve o sevginin bana verdiği gazla yazacağım detaylara gelmeden, acelesi olanlar, son dakikada araştırma yapıp yarın yola çıkacaklar için önce özet vereyim:

Brezilya’ya gitmeden önce:

  • Güvenlik konusunda internette  abartılı yazılar okuyup gereğinden fazla endişelenmeyin
  • Vize istemiyor, girişte de uğraştırmıyorlar
  • Sarıhumma aşısı olun, sağlık sigortası yaptırın
  • Uber kullanın
  • Eğlenin
  • Az nakit götürebilirsiniz, kredi kartı her yerde geçiyor. Havaalanında para bozdurmayın.

Ne kadar kalsanız yetmeyecek. Her yeriniz kum dolacak. Tekrar tekrar gitmek istedikçe bu kadar uzak olmasaydı keşke diyeceksiniz. Bunlara da hazır olun.

İsa heykeli
Kurtarıcı İsa – Cristo Redentor

Şimdi vakti olup, sakin sakin Brezilya okumak isteyenlerle baş başa kaldıysak ülkeyle ilgili bütün duyduklarımı, gördüklerimi başlıyorum anlatmaya. Hem kendi gördüklerim, hem de gezgin arkadaşlarımın tavsiyeleriyle genel bir Brezilya gezi rehberi olsun bu, çok sevdiğim Rio de Janeiro için ayrı bir yazı yazacağım. 

Rio de Janeiro gezisinden

Brezilya’da Güvenlik

Brezilya’da güvenlikle ilgili çok fazla rahatsız edici şey okuyabilirsiniz. Diğer ülkelerdekinden farklı olarak Brezilya gezi rehberine güvenlik başlığıyla başlamamın sebebi bu. Özellikle didikledikçe, yabancı forumlara girdikçe bu daha da artıyor. Ben okuduklarımdan o kadar etkilendim ki, akşam 10’dan sonra sokakta gezersem üzerime gangsta’lar saldıracak sanmaya başladım.

15 günlük yalnız gezime dayanarak, korkup endişe edecek bir şey olmadığını söyleyebilirim. Evet Brezilya’da suç oranı fazla görünüyor, ama Rio de Janeiro, Sao Paulo gibi yerlerde İstanbul’da olduğunuzdan bir tık daha dikkatli olsanız yetiyor. Brezilya tehlikeli diye korkup korkutacak kadar da değil yani. Dikkat edilmesi gereken bölgeleri, nerede neyle karşılaşacağınızı zaten orada da öğreniyorsunuz. 

Diyelim ki yarın planınız bir yerde samba gösterisi izlemek. Kaldığınız yerin resepsiyonuna sorun, onlar size oralar tehlikeli, gideceksen de şu şekilde git, bu bölgelere uğrama diye uyarıyor. Hele sadece turistik yerleri gezecekseniz güvenlikle ilgili kapkaç dışında endişelenecek fazla bir şeyiniz olmasın. Kapkaçtan endişelenin. Çantanıza sarılın, telefonu elinizde sallamayın.

Brezilya gezisi

Brezilya gezisi – Sağlık ve Aşılar 

Brezilya’ya gitmeden sarrıhumma (yellowfever) aşısı olmanız öneriliyor. Dünya Sağlık Örgütü, Sao Paulo ve Rio için gerek olmadığını söylese de özellikle hostellerde ve gezginlerin kaldığı yerlerde kalıyorsanız sarıhumma aşısı yaptırın deniyor. WHO bu şekilde öneriyor, çünkü taşıyıcı olabilecek sivrisinekler çok fazla ve oralara gelen gezginler de genelde Brezilya’nın farklı yerlerinde de gezmiş oluyor. Gerçekten hayatımda gördüğüm en sağlam ısıran sivrisinekler Rio’daydı.

Brezilya vize istemediği için sağlık sigortanızı yaptırmayı unutma ihtimaliniz çok. Ama herhangi bir acil durumda ülkeye 14 saat uzaklıktasınız unutmayın. Bakın bu nasihatler hep yaşanmışlıklarla yazılıyor. 20 kiloluk valizle gezince göbek fıtığı diye bir şeyle yüzleştim. Yine şansıma ilerlemedi ama öyle korkmuşum ki rüyalarımda göbek deliğimden organlar çıkıyordu 🙂 Daha da sağlık sigortasız gezmem.

Aşılar için http://www.seyahatsagligi.gov.tr/Site/Iletisim sitesinden seyahat öncesi hangi aşılara ihtiyacımız olduğunu öğrenip, ücretsiz yaptırabiliyoruz.

Copacabana - Rio - Brezilya
Copacabana Sahili

Brezilya Vize İstemiyor

Kapıda direk hoşgeldiniz, turistik miydi deyip bastılar giriş damgasını, konaklayacağım yer bile sorulmadı, genel olarak rahat insanlar. Brezilya gibi mükemmel bir yere vizesiz girmek de ayrı güzel.

Brezilya gezisi

Brezilya’da Ulaşım

Şehiriçi ulaşımla başlayayım. Sao Paulo ve Rio’da metrolar oldukça iyi, güvenilir, anlaşılır. Bizde olduğu gibi belediye otobüsü tarzında otobüsler de var, arada faydalanmak gerekebilir. 3 liraya roller coaster keyfi 🙂 Akbil gibi kart alıp dolduruluyor. Hatta makinelerde kredi kartı da geçiyor.

Ama benim için Brezilya’da şehiriçi ulaşımın en iyi yolu Uber, çünkü zaten belli bir saatten sonra fazla dışarıda dolanmamayı tercih edeceksiniz (malum, güvenlik). Fiyatları da çok uygun. 2-3 kişi olunca toplu taşımayla aynı fiyata geliyordu çoğunlukla. Arkadaşlarla Uber’e binip verdiğim paralar 3-4 lirayla 10 lira arası değişmiştir.

Brezilya’da şehirlerarası otobüsleri çok konforlu. Rio’dan Sao Paulo’ya, ya da tam tersine gitmek için otobüs tercih edebilirsiniz. Onlar da bizim gibi otobüsçülük işinde gelişmişler. Hatta bizimkilerden daha konforlu. Koltuklar yatak olacak kadar geniş boşluklu ve temiz. Ücretler de Türkiye’deki otobüs ücretleri gibi. Sao Paulo – Rio de Janeiro arası otobüs yolculuğu yaklaşık 6 saat ve 90-120 lira arasıydı.

Bu linkten gideceğiniz yerlere bakabilirsiniz > https://brazilbustravel.com/

Sanırım şimdilerde Sao Paulo’dan Rio’ya gidiş 150-160 lira olmuş. Brezilya’da çok sık gördüğüm ve iyi olarak örnek verebileceğim otobüs firmaları: 1001, Expresso do Sul, Kaissara, Expresso Brasileiro…

Rio Ipanema
Ipanema Sahili

Brezilya Parası: Real

Brezilya’da seyahat ederken Real’e alışmanız TL’ye yakınlığı nedeniyle kolay olacak. 2018 başlarına göre yazıyorum, Yaklaşık 100 Real harcadıysanız 120 Lira civarı harcıyorsunuz sayılır. Ama zaten Brezilya’da konaklama ve yemek Türkiye’ye göre biraz daha ucuz.

Şimdiye göre güncelleyeyim, 100 real harcayınca 140 Lira civarı harcıyormuşuz artık 😦

HAVAALANINDA PARA BOZDURMAYIN.

Brezilya’nın her yerinde, metro kartınızı doldururken bile kredi kartı kullanabilirsiniz. O yüzden nakit paraya pek de ihtiyaç duyulmuyor. Euro ya da dolarla gidip Brezilya Reali’ne çevirmek için en uygun Change Office’i konakladığınız yere sorun. Ben ilk gün birazını havaalanında çevireyim dedim, evet havaalanları her zaman biraz daha fazla komisyon alır ama Sao Paulo havaalanı gördüğüm en insafsız havaalanıydı. Yaklaşık üç kat fark vardı. Elde sıfır varken ne yapabiliriz kalacağımız yere bile gidemeyiz derseniz; benim önerim, ilk günden havaalanı ya da otobüs terminali internetiyle Uber kullanın, kredi kartıyla ödeme yapmış olursunuz. Sonra da şehir merkezinde azar azar paranızı bozdurabilirsiniz. Kredi kartının her yerde geçmesi ve herhangi bir komisyon almaması büyük rahatlık.

Screen Shot 2018-11-07 at 20.15.33

Harcamalar

Gelelim Brezilya gezimin rekor kıran maliyet tablosuna.

Konaklamaya günlük 35-40 lira civarı verip çok merkezi hostellerde kalabildim. Hostel ranzalarının 3 katlı olması pek hoş değildi. Temizlik konusunda da pek iyi olduklarını söyleyemem. Yani standartlara göre konaklama fiyatı çok değişebilir. Sezon da çok önemli, aralığın ilk üç haftası uygun olan fiyatlar, son hafta Noel ve karnaval öncesi olduğu için 3-4 kat artıyor.

Yol için zaten yazdım, yoğun bir günde bile 15-20 lirayı geçmiyordu.

Yemeği genelde hostelde yaptım, kalabalık da olduğumuz için market alışverişleriyle inanılmaz angus etlerini çok ucuza alıyorduk (20-30 liraya 3 dilim et mesela). Özellikle turistik yerler, mesela Feijoada yenebilecek yerler çok uçuk fiyatlar çekebiliyor (fasulye pilav yiyorsun 120 lira, gibi…)

Screen Shot 2018-11-07 at 20.12.35
Feijoada – Brezilya usulü kuru fasulye pilav

Ama sokak yemekleri çok yaygın. 8-10 liraya sokaklarda doyuluyor. 

Dışarı çıkınca içkiler 15-20 real civarları. Ve hayatımda içtiğim açık ara en iyi kokteyller. Çünkü sokakları meyve kokan bu ülkede kutu meyve suyuyla kokteyl yapmak diye bir şey yok. Hep gerçek meyve parçaları ve o an kesilen meyvelerin suları kullanılıyor. 

Turistik aktivitelerden sadece Cristo Redentor, yani meşhur Kurtarıcı İsa Heykeli’ne çıkmak için ödediğim paranın 62 real olduğunu hatırlıyorum. Onun dışında büyük bir gezi kalemim olmadı.

Cristo Redentor

Toplamına gelirsek, bunu kendi az harcama rekorum olarak yazıyorum; ciddi anlamda her şeyi yiyip içtiğim, gitmek istediğim her yere gittiğim 2 haftalık Brezilya gezimde, gidiş-dönüş yol parası haricindeki her şeye 1260 lira harcamışım. Şehirlerarası otobüs falan dahil buna. Sadece oradan yaptığım alışveriş hariç.

Alışverişlere de 400-450 lira civarı not almışım. Bol miktarda Hawaianas terlik, organik hindistan cevizi yağları ve sütü, Brigadeiro yapmak için condensed milk, vakumlu et şimdi hatırladığım Brezilya’dan alınmazsa olmazlar. Ama listenin başı kesinlikle Hawaianas terlik! Kaçakçı gibi topladım terlikleri (hatta birini Instagram’da çekilişle vermiştim, Giresun’a gitti terlik:)

Dil: Brezilya Portekizcesi

Brezilya’da dil portekizce ve yalnızca ingilizce bilerek gezmesi oldukça zor. Çünkü gelen gezginler de genelde latin amerikadan geldiği için turistik dil olarak İspanyolca hakim. Ama İspanyolcam iyi rahat ederim de demeyin. Halk pek İspanyolca bilmiyor. Yine de portekizce-ispanyolca benzerliği sayesinde “portunhol” deyip güldükleri ortak bir dil yakalamışlar.

Günlük hayatta yanınızda sözlük taşıyorsanız ve sözlükten portekizce kelimelere bakarsanız, okunuşlar biraz farklı.

Çoğunlukla o’lar u, e’ler i olarak daralabiliyor. d’ler c, t’ler ç gibi okunuyor. Sonlarda s varsa ş oluveriyor. Sonuç olarak ortaya “sidaaci di diuş” çıkıyor 🙂

Bizim pek yatkın olmadığımız, genizden söylenmesi gereken harfler var. Mesela Sao Paulo asıl okunuşu San Paulu gibi ve n genizden varla yok arası duyuluyor.

Şu dört kelimeyi bilip giderseniz dönüşte bana teşekkür edersiniz: Ola, caipirinha, camarão ve en önemlisi, abacaxi.

brezilya gezisi
Marketlerde dilimli meyveler bulabiliyoruz

Screen Shot 2018-11-07 at 20.35.30.png

Brezilya’da Hava Durumu

En sevdiğim, Brezilya’ya göç sebebi olabilecek kısma geldik. Sıcak sevenler için bildiriyorum, hava çok güzel, gelin. 4 mevsim sıcak 🙂 Bunu Sao Paulo – Rio civarları için yazıyorum. Malum ülke boylamasına çok uzun, haliyle çok fazla enlem geçiyor. Ekvatoral bölgelerden uzaklaştıkça (güneye doğru) bizimle ters mevsim olarak kışı yaşayan yerler de var. Ama Rio sıcak, hep sıcak, hep ananas kokulu ve sıcak.

Bir de Pazar günleri önemli. Kimse çalışmıyor ve kendini sokaklara eğlenmeye atıyor. Aklınızda olsun. Sao Paulo’da Paulista pazarları, Rio’da da Ipanema pazarları meşhur.

Screen_Shot_2018-11-07_at_19.04.jpg 

Brezilya İnsanları

Hani klişe vardır ya, çok sıcak insanı çok, latin amerika işte… Büyük şehirler için tam olarak söyleyebildiğim bir şey değildi bu. Kesinlikle sıcaklar, ama sanırım gelişen ekonomi etkisi, aynı bizim gibi kaygılılar da.

Daha küçük yerlerden gelen insanlar hemen kendini belli ediyor ve direk “bizim oralara gelsen, insanı çok sıcaktır bayılırsın” muhabbeti başlıyor. Şehirliler biraz daha zamanını ve parasını ne yapacağı kaygısında, bence bu sokakta hissediliyor. Metroda  havlusuyla denizden dönen insanla mesai bitimi işinden dönen takım elbiseli insanların yan yana olması bizi çok şaşırtıyordu. 

Brezilya insanı Türkiye’ye ilginç bir şekilde fazlasıyla benziyor. Yardımsever, turist görünce yardımseverlikleri daha da artan insanlar. Yine de yol tarifi konusunda çok başarısızlar. Seyahatim boyuna 3 ayrı gezide yerli insanlardan destek aldım ve üçünde de ara ara kaybolduk.

sao paulo

Brezilya’da Gezilecek Yerler 

Farklı hostellerde kalıp dünya turu yapan çok gezginle tanıştığım için Brezilya’da en çok etkilendikleri yerleri sorma fırsatım oldu. Ama yüzölçümü bakımından dünyada 5. sıradaki bu ülkenin tamamını gezmek için çok ciddi zaman gerekiyor. Bunun yerine, dünya turu, ya da latin amerika turu yapanlar çoğunlukla Sao Paulo ve Rio arasındaki yerleri keşfedip, bu büyük şehirleri ziyaret ediyorlar.

Brezilya gezisi öncesi, Sao Paulo ve Rio civarlarında olacaksanız şuralara mutlaka bakın:

  • Ilha bela
  • Paraty
  • Pedro Telegrafo (Hani şu uçurumdan sarkar gibi poz verilen yer)

Biraz daha açılacak olursanız, benim en çok gitmek istediğim yerlerden biri üç ülkenin kesiştiği Iguazu şelalesi. Aklıma çok yer edip gelecek listelerime koyduğum başka bir yer de Amazonların ortasındaki Manaus. Bunda bir süre Manaus’lu ev arkadaşım olmasının da payı büyük. Salvador ve Florianopolis mutlaka düşün denilen şehirlerden.

Ek bilgi: Hayatımda yediğim en güzel ananasları yedim. Daha doğrusu hayatımda yediğim diğer ananaslar plastikmiş. Ananasın inanılmaz yoğun, bütün sokağa yayılabilen bir kokusu varmış.

gezinin keyifli tarafı

 Brezilya Gezi Vlog

Henüz vlog çekimine başlamadığım zamanlarda, bir pazar günü Ipanema’dan aldığım görüntüleri editlemiştim. O sırada sinematografi dersi alıyordum ve ortaya böyle estetik bir seyahat videosu çıktı. Son olarak tüm yazdıklarımın üzerine Arjantinli arkadaşımla çektiğim kısa klibi de buraya bırakıyorum.

 

 

 

 

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s